Jak zbudowana jest lampa LED typu High Bay? Oprawy LED High Bay to nowoczesne rozwiązanie dla przemysłu, które z powodzeniem może zastąpić lampy kubełkowe (na których bazie zresztą powstały).
Stosuje się je w pomieszczeniach wielkopowierzchniowych. Na przykład w dużych halach produkcyjnych, zakładach, fabrykach, warsztatach, magazynach, centrach handlowych czy nawet niektórych obiektach sportowych. Idealnie sprawdzają się do dobrego doświetlania miejsca pracy, gdzie widoczność na odpowiednim poziomie jest niezbędna. Dają wysoki komfort oraz bezpieczeństwo zarówno pracy przy nich, jak i serwisowania poszczególnych elementów. Jednak główną zaletą High Bay jest energooszczędność, która ma wprost proporcjonalne przełożenie na mniejsze koszta zużycia energii. Biorąc pod uwagę ogromne kubatury pomieszczeń oświetlanych za pomocą tego typu lamp, oszczędność – zarówno energii jak i finansowa – jest naprawdę zauważalna. Szczególnie przy zestawieniu ich z tradycyjnymi lampami sodowymi lub metahalogenowymi- bynajmniej nie wypadają blado, stąd ich dużo częstsze użycie do oświetlenia sporych powierzchni wewnątrz budynków przemysłowych.
W przeciwieństwie do lampy kubełkowej, nie znajdziemy we wnętrzu oprawy oświetleniowej High Bay sodowej żarówki. W lampach tego typu źródłem światła jest matryca LED (Light-Emitting Diode, czyli dioda emitująca światło, dioda elektroluminescencyjna). Materiał, z którego wykonuje się oprawy High Bay to aluminium, przez co urządzenia te, są relatywnie bardzo lekkie oraz świetnie znoszą niesprzyjające czynniki zewnętrzne, które można spotkać na halach przemysłowych czy magazynowych. We wnętrzu lamp znajduje się również radiator odprowadzający ciepło ze środka i zapewniający optymalną temperaturę. Oprawy LEDowe High Bay są skonstruowane w taki sposób, aby móc dostosować wysokość ich podwieszenia. Montaż ułatwia hak, który jest ich stałym komponentem.
Jak wybrać odpowiednią oprawę?
Biorąc pod uwagę specjalne przeznaczenie lamp High Bay (głównie przemysł), materiały, z których są one wykonane, muszą być wysokogatunkowe i bezpieczne. Hartowane szkło i świetnej jakości aluminium zapewnią użytkownikowi długowieczny sprzęt. Na rynku można znaleźć również oprawy skonstruowane z innego typu metalu czy tworzywa. Należy wtedy rozważyć czy aby na pewno dany materiał jest trwały i będzie odpowiednio długo oraz prawidłowo służył. W wielkopowierzchniowych pomieszczeniach, w których najczęściej montuje się LEDy High Bay bardzo często znajduje się wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych, m. in kurz oraz pył. W związku z tego typu zanieczyszczeniami, wymagana klasa odporności i szczelności to w tym przypadku IP65. Moc, kąt rozsyłu czy barwa światła również są ważnymi parametrami, które jednak należy dobrać indywidualnie uwzględniając wiele zmiennych. W przypadku mocy, szczególne znaczenie ma powierzchnia i wysokość pomieszczenia ale też inne warunki, które w nim panują i mogą mieć wpływ na odpowiednią widoczność. Warto w tym zakresie skorzystać z porad specjalistów, na przykład producenta slimled.pl/highbay.html.